Bu yazıyı okudunuz mu

ŞOK ŞOK Çocukluğundan beri yemek yemeyen adam !!


Bilim dünyası şokta! Nefesle Beslenen insanlar…

70 yıldır hiç yemeyen ve içmeyen adam
Evet yanlış okumadınız. 70 yıldır yemek yemeden ve içmeden yaşayan insan halen hayatta. Nefes ve ışıkla beslenen insanlar var, hem de geçmişte ya da gelecekte değil. Siz bu satırları okurken dünyamızda 30.000’ den fazla insan yemek yemeden ve su içmeden yaşıyorlar.
Üstelik kendi aralarında oluşturdukları bir çok grupları var. Profesyonel web siteleri, konferans veren uzmanları, bir çok farklı organizasyonlar, kitap yazarları, tanıtım filmleri, eğitim ve sağlık merkezleri kurdular. Bu konuda en son Avusturyalı yönetmen Erwin Wagenhofer tarafından“ Am Anfang war das Licht ” adlı  belgesel film yapılıp Sinemalarda gösterime girdi.
Yemeden içmeden yaşayan insanlara yani ışık ve nefesle beslenenler “breatharian” denilini yor. Nasıl  breatharian olunur? Eğitimlerini dünya geneline yayılmasına öncü olan  Avustralyalı  Jasmuheen Ellen Greve’dir. Bu konuda bir çok kitaplar yazmış, dünyanın her tarafında konferanslar ve seminerler  vermektedir.
Hint fakiri Prahlad Jani, 8 yaşından beri aç ve susuz yaşıyor.
 Uzmanların incelemeye aldığı Jani’nin bütün organları normal bir insanınki gibi çalıştığını  belirtiyorlar.Pek çok insanın yemek yemeden, vücudundaki protein stoklarını kullanarak haftalarca yaşaması mümkün. Ancak uzmanlara göre ortalama bir insan su içmeden üç ya da dört gün yaşayabilir. Oysa ki Hindistan’da yaşayan Prahlad Jani yaklaşık 70 yıldan beri hiçbir şey yiyip içmiyor. Doktorları şaşırtan Hint fakiri, yaklaşık 14 gün Hindistan’ın batısındaki Ahmedabad şehrinde gözetim altında tutuldu. Hastanenin temsilcisi Dr.Dinesh Desai’nin yaptığı açıklamada, bu süre boyunca da hiçbir şey yemediğini, tuvalete de çıkmadığını , zihinsel ve fiziksel durumu gayet iyi olduğunu açıkladı. Dr.Desai "Kendisine yaptığımız testler vücut mekanizmasının normal bir insanınki gibi olduğunu gösteriyor" diyor. 80 ’ini devirmiş olan Jani zamanının çoğunu Gujarat şehrinde Ambaji tapınağında, her şeye boyun eğmiş bir şekilde oturarak geçiriyor.14 gün  tuvaleti sımsıkı kapanmış olan bir odada kalarak, sürekli video kamerayla gözetlenmiş. Jani’nin tek yaptığı şey ise azıcık bir suyla ağzını çalkalamak. "Yemeğe ve suya ihtiyaç duymuyorum" diyen Jani, sekiz yaşındayken ilahi bir güç tarafından kutsandığını ve o zamandan beri böyle yaşadığını söylüyor.

BAKANLIK PEŞİNDE

Yoginin her anının kamera ile takip edileceğini belirten Ulusal Fizyo
loji Enstitüsü Müdürü Dr. G. İlavazahagan, “Yapacağımız bu inceleme ve gözlemden, insanın içmeden yemeden nasıl hayatta kalabileceğine ilişkin bir işaret çıkacak mı, ona bakacağız” dedi. Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyette bulunan enstitünün müdürü, tahlil sonuçlarının; doğal afetlerde, çetin şartlar altında veya Ay ve Mars’a seyahat gibi uzun uzay seferlerinde hayatta kalma stratejisi hazırlanmasına katkıda bulunabileceği yorumunu yaptı.


BİTKİ GİBİ YAŞIYOR
Jani gibi hiçbir şey yemeyen ve içmeyen insanlar kendilerini "ototrof" olarak adlandırıyorlar. Bu terim kendi yiyeceğini yapabilen organizmalar anlamına geliyor. Rus bir ototrof olan Irina Novozhilova, bu konudaki görüşlerini şöyle açıklıyor: "Uzun yıllar önce böyle yaşamayı keşfetmiş insanlar var. Başta Vernadsky olmak üzere Rus filozoflar, insanların yemek yemeden yaşayabilmeleri üzerine araştırmalarına devam ediyorlar."
Yeryüzünde yaşayan tüm canlılar ototroflar ve heterotroflar olarak ikiye ayrılıyor. Güneş ışığı ve havadan beslenen yani fotosentez yapan bitkilerin büyük bir kısmı ototroflar grubuna giriyor. İnsanlar ve hayvanlar ise heterotroflar grubuna dahil. Onlar diğer canlıları yiyerek hayatlarını devam ettiriyorlar. Bu nedenle yemeden ve içmeden yaşayan insanlar bitkilere daha yakın.
BİYOLOJİK YAŞI 20
Moskova’da da bu şekilde yaşayan bir grup var. Onlar da Konstantin Vasiliev Müzesi’nde bir araya gelerek deneyimlerini paylaşıyorlar. Örneğin bir anne çocuğunu sekiz yaşına kadar emzirirse, ototrof olabileceğini düşünüyorlar. Bu gruptaki yemeyen ve içmeyen kadınların çocuklarına yetecek kadar sütlerinin bulunması da oldukça ilginç. Ototrofların insanlara önerdikleri ise bir anda yemenin ve içmenin kesilmesinin mümkün olmadığı. Rusya’nın en ünlü ototrofu ise Zianaida Baranova. 67 yaşındaki kadın ilk başta et yemeyi bırakmış. Dört buçuk yıldan beri ise yemek yemeden ve su içmeden yaşıyor. Yine de uzmanlar Baranova’nın biyolojik yaşının 20 olduğunu söylüyor. Zaten son derece enerjik ve neşeli bir insan. Üstelik kilolu ve zayıflamayı da düşünmediğini söylüyor.  
OTOTROF NEDİR ?
Işık enerjisi veya kimyasal enerji kullanarak, inorganik Maddelerden kendi organik besinini üretebilen canlıdır. Yaşamsal etkinliklerini sürdürebilmek için gereksinme duydukları tüm organik bileşikleri, doğrudan doğruya inorganik bileşikleri sentezleyerek elde ederler. Bu canlılar, karbondioksiti indirgeyerek organik bileşikler sentezlerken, işlemin kimyasal karakteri dolayısıyla enerjiye gereksinim duyarlar. Bu enerji, ışık -büyük ölçüde güneş ışığı- ya da kimyasal enerjidir.
UZMANLAR SUSUZ  MÜMKÜN DEĞİL DİYORLAR

Hacettepe Tıp Fakültesi Moleküler Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Aksöz bu gibi yemeden ve içmeden yaşayan insanların incelenmesi gerektiğini söylüyor: ´Ototrofi çeşitli şekillerde olur, birincisi kimyasal besinlerden alınarak ikincisi ise fotosentez yoluyla. Fotosentez yaptığını söylemek zor. Çünkü fotosentez bitkilere has özelliklerle olur. Bu vakada, bir takım simbiyontik canlılar vücudunda yaşıyor olabilir. Simbiyontik dediğimiz canlıların oluşturduğu enerji potansiyelini kullanıyor olabilir ama doğrusu bu yaklaşımların hiçbiri beni tatmin etmiyor. Bu gibi vakaları şimdiye kadar hiç duymadım fakat çok düşük besin düzeyinde yaşayan insanlar bulunuyor. Hiç beslenmemek mümkün ama susuz olmaz
Değerli okuyucularım, şaka gibi ama gerçek. Uzmanların anlam verememesini anlayabiliyorum. Her kez bildiği işi anlatabilir. Hindistan’daki ziyaretlerimde bu ve bunlara benzer bir çok konuyu araştırma fırsatım oldu. Hindistan çok renkli. Sonuç olarak vardığım kanat ise;  insan zihni neye inanırsa bunu yaşamında ve bedenin de her türlü değişimi gerçekleştirebiliyor.          media derleme

Share:

1 yorum:

Popular Posts

Etiketler

Recent Posts